کافی بارسلونا رئال مادرید اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

کافی: بارسلونا رئال مادرید اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی احتمال خشک شدن دریای خزر / دریای خرز به آینده دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟ کردوانی

به گزارش ایسنا، پدر علم کویرشناسی کشور عزیزمان ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر در آینده هشدار داد و تاکید کرد: قسمت عمیق دریای خزر به ما متعلق است که اکنون تبدی

احتمال خشک شدن دریای خزر / دریای خرز به آینده دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟ کردوانی

دریای خرز به آینده دریاچه ارومیه دچار می شود؟ کردوانی: احتمال خشک شدن دریای خزر

عبارات مهم : ایران

به گزارش ایسنا، پدر علم کویرشناسی کشور عزیزمان ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر در آینده هشدار داد و تاکید کرد: قسمت عمیق دریای خزر به ما متعلق است که اکنون تبدیل به جلگه شده است است و در آینده احتمال خشک شدن آن وجود دارد این در حالی است که کشور شوروی از سال ۱۹۷۵ در حال استفاده از آب این دریاچه جهت مصارف کشاورزی است.

پرویزکردوانی در همایش توسعه اقتصاد دریای ایران؛ چالش ها و راهکارها با بیان اینکه رتبه کشور عزیزمان ایران به لحاظ جاذبه های گردشگری و محیط زیست گردی در دنیا دوم هست، گفت: کشور عزیزمان ایران به باعث قرار گرفتن در عرض ۳۰ جغرافیایی و اوضاع هوای پرفشار باید همچون دبی، صحرای آفریقا و … بیابان بود ولی کشوری استثنایی است و به برکت داشتن کوه و دریا به بیابان تبدیل نشده است.

پدر علم کویرشناسی کشور عزیزمان ایران ضمن اشاره به وجود انواع جَوی به غیر از استوایی در ایران، آب و هوای مرطوب خزری در خطه شمال را منحصر به فرد دانست و گفت: ترکمنستان به عنوان یکی از همسایگان کشور عزیزمان ایران آب و هوای مرطوب دارد ولی محصولاتی همچون برنج، چای، خربزه و هندوانه در آن به عمل نمی آید.

وی به شرح اوضاع خلیج فارس پرداخت و گفت: خلیج فارس به ترتیب از ۱۲۰، ۶۰ و ۲۰ هزار سال پیش تاکنون سه بار خشک شده است و علت این خشک شدن ها وقوع یخ بندان های شدید بوده هست. با این حال امکان خشک شدن دوباره خلیج فارس دیگر وجود ندارد بلکه به علت گرم شدن زمین سطح آب آن روز به روز بالاتر می آید. خوشبختانه ما کنار اقیانوس نیستیم ولی این روند گرم شدن زمین که آمریکا نیز به آن کمکی نکرده، جزایر ما را زیر آب فرو برده است و باغ ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

کردوانی در ادامه به امکان بالقوه کشاورزی با استفاده از آب های دریاچه خزر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر می گویند اوضاع آب آن قدر بد است که باید کشت فراسرزمینی داشته باشیم. مسئولان اقدام به کشت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو در کشورهایی همچون برزیل، قزاقستان، غنا و اوکراین کرده اند. در حالی که این کار خیانت هست. کشاورزان نیز آب را هدر می دهند و بااهمیت ترین مقصر این عنوان وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در خصوص امکانات بالقوه خلیج فارس توضیح داد: خلیج فارس ۲۰۰۰ کیلومتر مرز یکسان با شهر دارد و بقیه این مرز می تواند تبدیل به کانال شده است و به منظور پرورش میگو مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است که گوشت میگو ارزان تر از گوشت گاو و گوسفند به فروش می رود.

پدر علم کویرشناسی کشور عزیزمان ایران در ادامه گفت: اگر کف یک استخر را سیاه کنیم و کف آن جلبک سبز بریزیم در عرض ۱۰ تا ۱۷ روز مقدار بسیار زیادی جلبک به عمل می آید این در صورتی است که جلبک ها در معرض آفتاب و گرما باشند. این جلبک ها را می توان خشک کرد و از آن ها جهت تغذیه گاوها استفاده کرد. هر یک مشت جلبک خشک شده است معادل سه مشت و نیم یونجه و دارای ۷۰ درصد پروتئین است.

کردوانی فقدان وجود مرتع در نواحی سواحل کشور عزیزمان ایران را یک مسئله اساسی دیگر دانست و گفت: مرتع ما جنگل هست. گاو شاخه را می شکند و کشاورز یا دامدار چوبش را می سوزاند. درخت های حرا و کندر در حال از بین رفتن هستند و این به خاطر نبود مرتع است.

وی استفاده چندمنظوره از آب را مهم دانست و گفت: اولویت اول ما باید جوانان باشند سپس باید از این آب جهت پرورش ماهی خاویار و کپور استفاده شود. بعد از این ها می توان از آب جهت کشاورزی هم استفاده کرد. اگر در آب دریا تخم جلبک بریزیم می توانیم بعدا از جلبک ها بهره برداری و از آن ها به جای یونجه استفاده کنیم. در حال حاضر نیمی از مصرف یونجه کشور عزیزمان ایران را ترکیه تأمین می کند. این در حالی است که کشور ما خود می تواند صادر کننده باشد.

کردوانی با بیان اینکه گرمسار و اصفهان و … دیگر جای قنات نیست،اظهارکرد: اگر تا پنج شش سال دیگر به رفسنجان آب نرسانیم و آبیاری قطره ای انجام نشود دیگر پسته و انار رفسنجان وجود ندارد.

وی در آخر بار دیگر سواحل و جزایر جنوب را دارای امکانات بالقوه فراوان توصیف کرد و گفت: سواحل و جزایر جنوب را باید به دست شیلات بسپارند تا از این آب ها جهت پرورش ماهی نیز استفاده شود.

احتمال خشک شدن دریای خزر / دریای خرز به آینده دریاچه ارومیه دچار می‌شود؟ کردوانی

واژه های کلیدی: ایران | دریاچه | استفاده | کشاورزی | دریای خزر | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs